11.01.2018

ПІДСУМКИ роботи сектору з питань надзвичайних ситуацій райдержадміністрації за 2017 рік

Лиманський район розташований у південно-східній частині Одеської області та межує на Півночі з Березівським (12 км), на Заході з Біляївським (22 км) та Іванівським (52 км) районами. Східний кордон проходить по Тилігульському лиману, що є також природним кордоном між Одеською і Миколаївською областями і становить 57 км. Південь району є узбережжям Чорного моря (30 км). Площа району 1,499 тис. км2. Адміністративним центром району є смт. Доброслав, засноване у 1802 році. Населення району мешкає у 66 населених пунктах (з них 3 селища міського типу: Доброслав, Чорноморське, Нові Біляри), що входять до 20 сільських і 3 селищних рад.

В районі налічується 49 потенційно-небезпечні об’єкти.

Із них:

По території району пролягають:

1. Магістральний аміакопровід "Тольятті – Одеса" проходить поблизу 16 населених пунктів. Довжина становить 53 км. В кожному км трубопроводу знаходиться 59 т рідкого аміаку.

2.  Газопровід "Шибилінка - Одеса", довжина - 23 км, діаметр труби – 700 мм, тиск - 7 кг/см.

3.  Нафтопровід "Одеса-Броди" 46 км, діаметр труби – 700 мм, тиск - 7 кг/см.

4.  Газопровід "Снігурівка - Одеса", протяжність по території району - 32 км, діаметр труби - 720 мм.

Хімічно небезпечні об'єкти.

1.  ОПЗ.

  1. Магістральний аміакопровід "Тольятті - Одеса".
  2. ТОВ з ІІ «ТІС-Міндобрива»

 

На території району розташований 1 склад боєприпасів ЗС України ємністю більш ніж 32 умовних вагони (в/ч А0666 смт. Чорноморське).

Площа зсувонебезпечної зони по району складає близько 6 кв.км. Інтенсивні зсувні процеси спостерігаються в с. Фонтанка, Нова Дофінівка, Крижанівка та селищі Чорноморське.

Протягом 2017 року  всі заплановані заходи, які проводились органами  управління та  силами  цивільної захисту  району, були   спрямовані на забезпечення достатньої готовності сил ЦЗ та оперативного реагування на надзвичайні ситуації, реальний захист населення і територій від впливу  факторів  техногенного  та природного  характеру, удосконалення процесу управління під час виконання покладених  завдань з метою  реалізації державної політики  в цій сфері.

З метою своєчасного прийняття дійових заходів щодо попередження виникнення НС, скорочення строків ліквідації їх наслідків, зменшення матеріальних збитків та людських втрат, в районі утворено 11 спеціалізованих служб ЦЗ. 

Заходи  цивільного захисту у 2017 році здійснювались райдержадміністрацією в тісній взаємодії з районним відділом Головного територіального управління (ГТУ) ДСНС в Одеській області, ГУ Держтехногенбезпеки в Одеській області, місцевими спеціалізованими службами  цивільного захисту,  підприємствами, установами та організаціями. За підсумками роботиу 2017 році з питань цивільного захисту виявили добру підготовленість транспортна, протипожежна, медична, служба енергетики, служба охорони громадського порядку, служба оповіщення та зв'язку, районна СЕС, СП ”ВЕККА”.

Для виконання завдань по попередженню виникнення надзвичайних ситуацій (НС), з метою своєчасного прогнозування, оповіщення та вжиття ефективних заходів щодо ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих, при Лиманській райдержадміністрації відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації, створено комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

В інтересах виконання завдань ЦЗ комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації у 2017 році провела  11 планових і 10 позачергових засідання, прийнято 34 рішення комісії, видано 5 розпоряджень голови комісії з актуальних питань. щодо

- мінімізації наслідків проходження  весняної повені,

- поліпшення санітарно - епідеміологічного благополуччя населення,

- підвищення техногенної та пожежної безпеки суб’єктів господарської діяльності та об’єктів масового перебування людей,

- підготовки об’єктів житлово-комунального господарства району до осінньо-зимового періоду 2017-2018 років та інші.

Слід зазначити, що в практику роботи комісії введено проведення виїзних засідань комісії на місця можливого виникнення НС, робочих груп у складі членів комісії, з прийняттям невідкладних рішень на місці.

Сили та засоби ЦЗ району 09.11.2017 року залучались до проведення тренування  органів управління тапідрозділами цивільного захистутериторіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту Одеської області, які проводились під керівництвом ДСНС України.Керівний склад ЦЗ району вдосконалив навички,отримав практикущодо прийняття рішень з організації проведення аварійно-рятувальних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та здійснення заходів захисту населення і територій.

З метою покращення стану цивільного захисту розроблено районну цільову соціальну Програму розвитку цивільного захисту в Лиманському районі на 2017 – 2018 роки.

З метою профілактики  травмування та загибелі людей під час виникнення НС:

-  до засобів масової інформації надано 6 тематичних матеріалів з питань заходів протипожежної безпеки, оголошення та попередження про небезпечні явища в районі, тощо;

- в місцях з масовим перебуванням людей встановлено 8 бігбордів з соціальною рекламою

У квітні проведено місячник цивільногозахисту з нагоди 31-ї річниці Чорнобильської катастрофи, в ході якого здійснено перевірку формувань цивільногозахисту, учбово-матеріальної бази, захисних споруд; проведено медичне обстеження ліквідаторів аварії на ЧАЕС та членів їх сімей; проведено заняття в навчальних закладах по правилам поведінки та основним способам захисту при виникненні надзвичайних ситуацій.

Згідно плану основних заходів ЦЗ на 2017 рік організовано навчання керівного складу ЦЗ органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій району у навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Одеської області.

На виконання Указу Президента України, розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації, у пожежонебезпечний період 2017 року районна ланка територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту функціонувала в режимі підвищеної готовності. Для оперативного реагування на надзвичайні події, пов’язані з пожежною небезпекою, рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, при Лиманській районній державній адміністрації створений штаб з координації діяльності територіальних підрозділів виконавчої влади у разі виникнення надзвичайної ситуації пов’язаних з пожежами.

Сумісно із відповідними службами проведена перевірка санітарно стану, готовності до безаварійної роботи підприємств туристично-курортного комплексу у весняно-літній період. З залученням фахівців АРЗ спец призначення ДСНС України в Одеській області в період з 23 квітня по 15 червня 2017 року здійснено перевірку місць масового відпочинку людей на водних об’єктах району. В районі зареєстровано 11 місць масового відпочинку людей на водних об’єктах (з них 3пляжа). Організовано обстеження майже 10 км. дна Чорноморського узбережжя. Було підготовлено 24 матроси-рятувальники, які забезпечили рятування людей на воді. Завдяки проведеній роботі вдалося не допустити у 2017 році збільшення кількості трагічних випадків загибелі людей на воді.

Щомісячно проводиться аналіз виникнення надзвичайних ситуацій та подій, що виникли на території Лиманського району.

Впродовж 2017року в районі  зареєстровано 502 надзвичайних подій, з яких:

-           Пожежі – 472

-           ДТП – 1

-           виявленнявибухонебезпечнихпредметів– 24

-           виїзди по наданню допомоги населенню - 5

 

На протязі всієї берегової лінії активізувались зсувні процеси, де мешкає біля 16,5 тис. чол. Найбільш активно зсуви проявляються на узбережжі Чорного моря в районах сіл Крижанівки, Фонтанки, Нової Дофінівки, де розміщується мережа сезонних закладів туристичної галузі, в яких одночасно розміщується більше ніж 7 тисяч відпочиваючих, тому проведення берегоукріплювальних робіт є одним із пріоритетних заходів для збереження життя та здоров'я людей та розвитку рекреаційної зони в районі.

Протягом 2017 року проведено обстеження зсувонебезпечних зон у с. Фонтанка, Нова Дофінівка, Крижанівка,з оформленням відповідних документів.

Аналіз причин аварій, стихійних аномалій, загибелі людей показує, що понад 75% випадків НС та НП пов’язано з діяльністю людини і відбувається через низький фаховий рівень, необізнаність, безвідповідальність і неспроможність правильно поводитися в екстремальних ситуаціях.

Підводячи підсумок необхідно зазначити, що особливості географічного положення Лиманького району, техногенна насиченість небезпечними об’єктами, транспортними комунікаціями, відсутність коштів на відновлення основних фондів, значна протяжність морського узбережжя, суттєве зростання на ньому кількості населення в літній період за рахунок відпочиваючих, сприяють високій ймовірності виникнення на території району надзвичайних ситуацій різних класів в першу чергу техногенного характеру.

З метою запобігання виникненню НС, удосконалення роботи щодо захисту населення і територій від впливу  факторів  техногенного  та природного  характеру робота органів управління ЦЗ району буде спрямовано на:

- подальше підвищення рівня готовності аварійно-рятувальних служб до реагування на НС;

- якісне відпрацювання плануючих документів, систематичне навчання населення, працівників підприємств, установ та організацій діям у випадку виникнення НС;

- створення місцевих пожежних команд;

- своєчасне оновлення відповідних матеріальних резервів для виконання аварійно-відновлювальних робіт;

- забезпечення працівників та населення засобами індивідуального захисту;

- посилення контролю за станом справ у системах електро-, газо-, тепло-,  водопостачання та водовідведення;

- завершення технічної інвентаризації захисних споруд ЦЗ;

- систематичну профілактичну роботу щодо дотримання населенням правил поводження з вогнем, дорожнього руху, користування побутовими електроприладами, поведінки на воді, поводження при виявленні вибухонебезпечних предметів.

- удосконалення системи оповіщення населення у разі виникнення НС;

 

Завідувач сектору з питань НС

райдержадміністрації                                                         Є.Д.Хусейінов