15.06.2018

Одещина – вододефіцитний регіон, в якому життєво необхідно навчитися використовувати стічні води для економії питної води, якої з кожним роком все менше

Під таким гаслом в райдержадміністрації пройшов практичний семінар на тему впровадження сучасних систем водоочищення та водовідведення відповідно до екологічних стандартів Євросоюзу. В заході взяли участь керівництво району, голови виконкомів сільських/селищних рад, директори комунальних підприємств та баз відпочинку Лиманщини. Серед гостей – представники Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП), українські науковці, представники науки та бізнесу Литви.

В ході семінару було обговорено екологічний стан регіону, проблеми вододефіциту, водоочищення та водовідведення, питання раціонального використання природних ресурсів, переваги впровадження інноваційних технологій у цій сфері. Зокрема, науковці відзначили, що Одещина є найбільш проблемним регіоном України в частині водозабезпеченості. Привізною водою користуються в 162 населених пунктах області. Та разом з тим продовжують нераціонально використовувати дорогоцінну питну воду. До прикладу – поливають нею газони, тоді як в Європі для цього використовують стічні води після біологічної очистки. Звернули увагу й на вигрібні ями, які всупереч санітарним нормам збудовані поряд з артезіанськими свердловинами.

«Ми продовжуємо забруднювати лимани Чорного моря, які могли б приносити величезні доходи від рекреації. Ми довго не задумувались над наслідками і не працювали в цьому напрямку. Але тепер ми маємо бути відповідальними й перед іншими країнами, які теж мають вихід до Чорного моря і які прийняли нас в асоціацію з Євросоюзом. Нам треба змінювати ставлення до екологічних наслідків», - сказав перший віце-президент УСПП – Сергій Прохоров.

Він також підкреслив, що місія Українського союзу промисловців та підприємців – привнести знання в підприємницьке середовище України і допомогти малому та середньому бізнесу знайти реальних партнерів в Європі.

«Я дякую керівництву Лиманського району за бажання впроваджувати передовий досвід. Сподіваюсь, ми налагодимо постійно діючий формат співробітництва у різних сферах європейських досягнень, наприклад таких як подвійне використання сільгоспземель, на яких можна будувати сонячну електростанцію, мати мінімальні затрати води на зрошення і при цьому отримувати подвійний врожай певних культур. І що актуально для вас – новітні технології в сфері рекреації та туризму. Такі коопераційні зв’язки стануть початком взаємодії між заходом і сходом, щоб зміцнювалась віра в правильність європейського вибору, за який наш народ заплатив надто високу ціну. Тепер нам треба впроваджувати це на практиці. Це наше домашнє завдання», - додав він.

Нагадаємо, що це не перша зустріч з литовцями в райдержадміністрації. У вересні минулого року тут пройшла українсько-литовська конференція на тему впровадження сучасних технологій водовідведення, за результатами якої розробляється проект реконструкції існуючих очисних споруд системи каналізації КУ «Лиманська центральна районна лікарня». Об’єкт планують ввести в дію вже до кінця поточного року. Це буде сучасна компактна, екологічна та економна система водовідведення. За словами литовців, подібні проекти, націлені на екологічну безпеку та збереження природних ресурсів, є конкретними кроками України в бік Євросоюзу.

Зазначимо, що семінар пройшов в рамках реалізації проекту «Розвиток міжнародного торгового потенціалу малих та середніх підприємств України», який фінансується Міністерством закордонних справ Литовської Республіки та Програмою розвитку східного партнерства Європейського Союзу.