ПЕНСІЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО: РОЗ'ЯСНЕННЯ СПЕЦІАЛІСТА

Чи підлягали перерахунку з 1 жовтня 2017 року пенсії у зв'язку з втратою годувальника?

 

Згідно зі ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі — Закон 1058) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в такому розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% від пенсії за віком померлого годувальника: на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100% від пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Отже, розмір пенсії залежить від страхового стажу та заробітку годувальника.

Варто зазначити, що згідно зі статтею 24 Закону 1058 під час обчислення розміру пенсії за віком, з якої обчислюється розмір пенсії в разі втрати годувальника, до страхового стажу додатково зараховується період із дня смерті до дня, коли годувальник досяг би пенсійного віку.

Заробіток для обчислення пенсії визначається за нормами статті 40 Закону 1058.

11.10.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін            до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон 2148).

На виконання пункту 4 розділу XV Закону 1058 (зі змінами) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набуття чинності Закону 2148,           із 1 жовтня 2017 року перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й, та 2016 роки, і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Такий перерахунок стосувався пенсіонерів, які отримують пенсії               за нормами Закону 1058, зокрема пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Унаслідок перерахунку пенсії зросли неоднаково, збільшення розміру пенсії     в кожного пенсіонера індивідуальне, оскільки враховуються показники коефіцієнта заробітку й тривалість страхового стажу, зокрема, померлого годувальника.

Водночас із 1 жовтня 2017 року пенсійна виплата у зв'язку з втратою годувальника не може бути нижчою на одного утриманця за 1452 грн. (розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений   на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 грн.), на двох утриманців -      1742,40 грн. (120% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня 2017 року та збільшеного на79 грн.), на трьох та більше утриманців - 2178 грн. (150% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня  2017 року та збільшеного на 79 грн.).

 

Підготовлено юридичним управлінням

головного управління Пенсійного

фонду України в Одеській області